RPNC muzejs – labs sākums sarunai
Jauniešiem psihiatrijas vēsture interesē, varēja secināt šodien pēc Rīgas Stradiņa universitātes Veselības un sporta zinātņu fakultātes studentu apmeklējuma, kura laikā viņi iepazinās ar nozīmīgu informāciju par Rīgas psihiatrijas u narkoloģijas centra 200 gadus ilgās darbības vēsturi. Tā uzskatāmi izkārtota RPNC vēstures un kultūras telpas pastāvīgajā ekspozīcijā (muzejā), un tas ir labs sākums sarunai par psihiskās veselības jautājumiem, kuru aktualitāte aizvien pieaug. RPNC muzejs ir papildinājis ekspozīciju ar jaunumiem, kas sarunas sākumu vērtīs vēl kvalitatīvāku, un šis projekts ir līdzfinansēts Rīgas pilsētas Sabiedrības integrācijas programmas ietvaros.
Būdama pirmā psihiatriskā dziednīca Baltijā, Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrs ir uzskatāms piemērs psihiatrijas attīstībai Latvijā. Studentu pirmās psihiatrijas vēstures stundas ārstniecības iestādes muzejā ir jau kļuvušas par iecienītu praksi, kas ļāvis kādam no viņiem Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centru izvēlēties par savu darba vietu pēc studiju beigām. Šodien veiktā aptauja topošajiem rehabilitologiem liecina, ka ar visaugstāko atzīmi 5 baļļu sistēmā ir atzīmēta RPNC muzeja apmeklējuma lietderība, ka muzeja ekspozīcija ir noderīga informatīva platforma aizspriedumu mazināšanai un labākas izpratnes veidošanai sabiedrībā par iestādi un arī to, ka muzeja informācija ir labi uztverama un pieejama. Aptauja liecina, ka visi ir saņēmuši atbildi uz jautājumiem, kuri interesē, un vērtīgākais, ko studenti šodien uzzinājuši ir informācija par psihiatriskās ārstniecības metodēm – kā tās mainījušās un ka laiku pārdzīvojusi par labu atzītā elekrokonvulsīvā metode, kura būs pieejama arī Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrā, zināms, ka tā labus rezultātus dod Skandināvijas valstīs, kur to plaši izmanto, kā arī Lietuvā un Igaunijā. Tāpat studentiem vērtīga šķitusi 1945. gadā uzņemtā īsfilma “Kāpnes pret gaismu”, kas veltīta aizspriedumu mazināšanai sabiedrībā pret psihiski slimiem līdzcilvēkiem, un kura 1946. gadā novērtēta ar kino augsto balvu “Oskars”. Bija arī studenti, kuru uzmanību pievērsis padomju laiks un tā spilgtās direktores Zuzannas Sočņevas devums. Bet vairākiem vērtīga bijusi informācija par psihiatrijas attīstību, ka tā šodien piedāvā labākas ārstniecības zāles un uzlabo dzīves kvalitāti psihiski slimajiem cilvēkiem. Vairāki studenti šodien vēlējās paši savām acīm redzēt uzlabotos ārstēšanās apstākļus un viņiem šī iespēja tika dota, apmeklējot RPNC jauno ambulatoro centru. Viņu vērtējums: stilīgi un mūsdienīgi.
Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrs jau 10 gadus strādā pie atvērtas komunikācijas veidošanas ar sabiedrību aizspriedumu un psihiatriskās stigmas mazināšanai. Šim mērķim ir izveidota RPNC vēstures un kultūras telpas pastāvīgā ekspozīcija (muzejs), kas ir informatīvs un izglītojošs komunikācijas rīks sarunas veidošanai un sabiedrībai svarīgo jautājumu noskaidrošanai. Īpaši aktīvi RPNC muzejs tiek apmeklēts Muzeju naktīs, kurās piedalāmies no 2016. gada, bet arī ārpus tām nevienam individuālam interesentam vai apmeklētāju grupām, piesakoties apmeklējumam, nav atteikts. 10 gadu laikā RPNC muzeju ir apmeklējuši vairāki tūkstoši cilvēku.