[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrs atzīmē 190 gadu jubileju

[column col=”1/2″]

[message_box color=”yellow”]Svētdien, 21.09.2014. kultūras pilī „Ziemeļblāzma” svinīgo sarīkojumu ievadīja jubilejas konference. Tās referātu saturā – sākot no dziednīcas izveidotāja un pirmā direktora Oto Vilhelma fon Hūna iecerēm, veidojot Aleksandra Augstumu slimnīcu, līdz Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra darbībai šodien un turpmākai attīstībai. 21. septembris ir iestādes atvēršanas diena – Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrs ir nozares senākā iestāde Baltijā.[/message_box]

Jubilejas konferencē uzstājās – medicīnas doktore Ieva Lībiete, sabiedrības veselības analītiķis Toms Pulmanis, psihiatre Jeļena Vrubļevska, narkoloģe Inga Landsmane, socioloģe Dagmāra Beitnere Le-Galla un teoloģijas doktors Juris Cālītis. Tika godināti arī iestādes ilggadīgākie darbinieki, kuri dziednīcā strādā jau 30, 40, 50 un vairāk gadus, spēlēja flautiste Dita Krenberga un viņas draugi, savukārt pasākuma saviesīgajā daļā dejas noskaņojumu uzturēja „Bella trio”, bija iespēja fotosalonā iemūžināt šo dzīves mirkli un uzgleznot savus taureņu sapņus.

Pirms 190 gadiem Otrajā Ķeizardārzā – starp tagadējām Tvaika un Aptiekas ielām, atvēra „Dievam tīkamu namu” – iestādi, kurā tika nomitināti dzīves pabērni. Toreiz iestādē atradās vājprātīgo nodaļa, veneriskā slimnīca, pārmācības nams, darba nams un sociāli apgādājamo nodaļa. Garīgi slimie bija piektā daļa iestādes iemītnieku kontingenta. Iestādes Statūti noteica, ka „iestādes mērķis ir darīt labu un palīdzēt nelaimīgajiem un cietējiem, ka ir nepieciešams cilvēciski draudzīgs noskaņojums, līdzcietība un labestība.”

[/column] [column col=”1/2″ last=”true”]

Svinīgā jubilejas konference atjaunotajā, košajā kultūras pils „Ziemeļblāzma” zālē. Foto: U.Jakubāns.

Dziednīca ir pārdzīvojusi dažādus laikus, vairākkārt nomainījusi nosaukumu, no Aleksandra Augstumu slimnīcas izaugot par Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centru – šodien lielāko nozares medicīnas iestādi Latvijā. Iestādes struktūrvienības atrodas sešās vietās Rīgā, kā arī Vecpiebalgā. Neatliekamo palīdzību sniedz stacionārs Tvaika ielā un tā nodaļas ambulatorajos centros „Veldre” un „Pārdaugava”. Gada laikā Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrā stacionāri ārstējas vidēji 7500 pacientu. Savukārt lielāku pieejamību nodrošina ambulatorās aprūpes sistēma, kas dod iespēju veseļoties arī ambulatoro centru dienas stacionāros. Iespēju ārstēties ambulatori gada laikā izmanto 80000 pacienti. Dziednīcā strādā turpat 900 darbinieku.

„Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrs ir uzsācis aktīvu atjaunošanās posmu”, uzsver valdes priekšsēdētājs Jānis Buģins. „Šopavasar darbu sāka jaunais uzņemšanas komplekss. Sākusies teritorijas labiekārtošana, dārza veidošana. Atjaunosim ēkas un turpināsim būvniecību, veidosim ārstniecības vidi atbilstoši 21. gadsimta Eiropas prasībām. Jauno un veco narkotiku noteikšanā cilvēka bioparaugos efektīvi sevi apliecinājusi modernā biočipu matricu tehnoloģija, kuru ieviesām pirms gada, un kura ir vienīgā Baltijas valstīs un viena no nedaudzām Eiropā. ”

[/column]

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]