18.03.2016.svinīgi atklāja Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra (RPNC)  jauno, mūsdienīgo psihiatriskās palīdzības nodaļu Tvaika ielā 2. Jaunā ārstniecības nodaļa atrodas vienā no iestādes senajām ēkām, kurā veikta apjomīga pārbūve un rekonstrukcija. Tam izmantoti galvenokārt valsts galvotā kredīta un Eiropas Reģionālā attīstības fonda līdzekļi. Jaunās psihiatriskās palīdzības nodaļas atklāšanas brīdī piedalījās veselības ministrs Guntis Belēvičs.
Jaunā psihiatriskās ārstniecības nodaļa atrodas ēkā, kurai šogad aprit 110 gadi. Savulaik tā tika būvēta kā „nemierīgo vīriešu” nodaļa. Ēkas rekonstrukciju pabeidz gada laikā. Pēc pārbūves ēkas pirmajā stāvā atradīsies sieviešu palātas, otrajā – vīriešu.

„Jaunās nodaļas atklāšana ir nozīmīgs notikums Baltijā senākās un Latvijā lielākās psihiatriskās dziednīcas vēsturē – šī ir pirmā no iestādes vēsturiskajām ēkām, kura ir pilnībā rekonstruēta un modernizēta atbilstoši šodienas prasībām. Rekonstruētā ēka paredzēta 50 akūtu pacientu vietām, galvenokārt pacientiem ar pirmreizējām psihozēm, bet pirmais iespaids, nonākot ārstniecības iestādē, ir svarīgs, lai atveseļošanās process noritētu sekmīgi”, īpaši uzsver Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra valdes priekšsēdētājs Jānis Buģins.

Ēkā nodrošināta mūsdienīga ārstniecības vide pacientiem ar vienvietīgām, divvietīgām un trīsvietīgām palātām. Ir izmantotas modernas tehnoloģijas mikroklimata uzturēšanai, ārstniecības procesa un dienas ritma pārraudzīšanai, iespēju robežās saglabājot pacientu intimitāti, iekārtotas dažāda līmeņa drošības sistēmas, izveidota teritorija pastaigām, telpas rehabilitācijai, ergoterapijai un aktīvām nodarbēm. Ir domāts par personāla darba apstākļiem, izveidojot ērtu un drošu darba vidi un atpūtas telpas, kā arī par nodrošinātas labākas iespējas rezidentu apmācībai.

Pēc apjomīgās pārbūves vēsturiskā ēka ir kļuvusi par vismodernāk iekārtoto psihiatriskās ārstniecības nodaļu Latvijā. Ēkas rekonstrukcijā un pārbūvē ieguldīti 2 miljoni 548 tūkstoši euro, galvenokārt valsts galvotā aizdevuma finansējums – 1 miljons 834 tūkstoši euro, kā arī Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums – 601 tūkstotis euro un Klimata pārmaiņu finanšu instrumenta finansējums – 113 tūkstoši euro. Ēkas pārbūvi projektējis SIA „Nams”, rekonstrukciju veikusi būvkompānija „Re&Re”.

Pasaules Veselības organizācijas dati liecina, ka Latvija pēc reģistrēto pacientu skaita ar psihiskās uzvedības traucējumiem ierindojas 5. vietā Eiropas Savienībā. Latvijā veikta aptauja atklāj, ka 41% respondentu slēptu psihisku slimību, ja tā tiktu konstatēta ģimenē.

Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra mūsdienīgi iekārtotā psihiatriskās ārstniecības nodaļa noteikti būs arī labs atbalsts pacientu piederīgajiem, nozīmīgs ieguldījums baiļu un aizspriedumu mazināšanā sabiedrībā un motivēs vērsties pēc specializētās psihiatriskās palīdzības savlaicīgi.