[vc_row][vc_column][vc_column_text]
Inovatīvajai “spice” skrīninga metodei – gads.
[column col=”1/2″]
[message_box color=”yellow”]Jūnijā apritēja tieši gads, kopš pasaules jaunākā inovatīvā tehnoloģija, kas dod iespēju cilvēka bioloģiskos paraugos veikt pilna testa jauno narkotisko un psihotropo vielu kvalitatīvu un kvantitatīvu skrīningu, tiek izmantota Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrā.[/message_box]
Jaunās vielas – „spice” Eiropā parādījās 2008. gadā, Latvijā 2010. gadā vēl konstatēja atsevišķus gadījumus, bet tad jauno vielu lietošana sāka izvērsties plašumā. Tomēr tās lietotāju bioloģiskajos paraugos Latvijā nebija iespējams atpazīt ar klasiskajām ķīmiski – toksikoloģiskajām metodēm.
Līdz ar Lielbritānijas „Randox Laboratories” radītās biočipu matricu iekārtas iegādi Latvijā ir iespējams atpazīst 11 jauno narkotisko un psihotropo vielu grupas, turpat ap 200 vielām. Tās jaudīgums ir neapstrīdams. Ja 2012. gada laikā uz aizdomu pamata par „spice” lietošanu tika veiktas 600 analīzes, tad 2013. gadā bija iespējams veikt jau 1388 šādas analīzes, kā arī pilnīgāk un precīzāk noteikt bioloģiskā parauga saturu. Analīzes liecina, ka populārākās ir sintētisko kanabionīdu modifikācijas, kuru atvasinājumus sintezē, izmantojot 8 pamatformulas.
Bet arī jauno vielu lietotāju skaits pēdējā gadā ir īpaši strauji pieaudzis. Par to liecina arī šis gads. Pirmajā pusgadā vien uz aizdomu pamata par jauno narkotisko un psihotropo vielu lietošanu skrīnings veikts jau turpat 1790 personām, testējot 3784 asins un urīnparaugus. Jauno vielu lietošana apstiprinājusies 1210 gadījumos. Lai analīzes precīzāk parādītu situāciju, ir svarīgs laiks, kad narkotiskās un psihotropās vielas lietotas, jo tās sadalās. Ja policija vai vecāki pārbaudāmo atveduši novēloti, tās identificēt ir grūti, jo paraugos konstatējamas vien sadalīšanas vielas – metobolīti. Bez tam lietotāji, nežēlojot veselību, eksperimentē – paralēli lietojot, gan jaunās , gan „vecās” narkotiskās un psihotropās vielas, piemēram, lai kupētu paģiru izpausmes. Katra nozīmējuma nepieciešamību veikt biočipu skrīningu vispirms izvērtē ārsts narkologs.
[/column] [column col=”1/2″ last=”true”]
Jāatzīmē, ka, aug ne tikai lietotāju, bet arī jaunu psihoaktīvo un narkotisko vielu izgudrotāju aktivitāte. Par to liecina Valsts policijas konfiscēto aizdomīgo vielu laboratorijas analīžu pārskati, kurus saņem arī Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrs. Tiek sintezētas aizvien jaunas psihoaktīvās un narkotiskās vielas. Lai tās varētu konstatēt arī lietotāju bioloģiskajos paraugos, biočipi analizatorā regulāri ir jāpapildina ar jauniem. Pēc mūsu ziņām, kompānija „Randox” pie tā strādā. Līdzko būs jaunas biočipu izstrādnes, tās iegūsim arī mēs.
Šā gada aprīlī spēkā stājās grozījumi „Krimināllikumā”, nosakot, ka par jaunas psihoaktīvas vielas vai tās saturoša izstrādājuma, kuru aprite ir aizliegta vai ierobežota, izgatavošanu, iegādāšanos, glabāšanu, pārvadāšanu un pārsūtīšanu realizācijas nolūkā vai par šādu vielu realizāciju, personas var saukt pie kriminālatbildības. Lai arī tas iedzinis tirgotājus pagrīdē, subjektīvi liekas, ka jauno vielu lietotāju Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra uzskaitē kļuvis mazāk. Lai secinātu pamatoti, tam vēl ir vajadzīgs laiks.
Silva Bendrāte
RPNC sabiedrisko attiecību vadītāja
[/column]
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]