[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Unikāls „noskaņu dārzs” Tvaika ielā

[column col=”1/2″]

[message_box color=”yellow”]No 14. līdz 17. augustam Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra renovācijai nodotā piektā korpusa jeb „kalna mājas” otrais stāvs bija pārvērsts par mākslas telpu, kur daļā pamesto slimnīcas istabu bija iekārtotas dažādu mākslinieku izstādes, bet citās telpās bija izvietojies īsts dzīvu augu dārzs. Unikālais mākslas projekts „Sarkandaugava. Dārzs”, kura kuratores bija Kristīne Želve un Ieva Stūre, piedaloties ainavu arhitektei Ilzei Rukšānei, tika īstenots „Rīga – Eiropas galvaspilsēta 2014” ietvaros.[/message_box]

Šajā simboliskajā izstādē katrs apmeklētājs, kuram bija iespēja noaut apavus, basām kājām ienākt telpā pa īstu zālienu, cauri bērzu „birzij” un izbaudīt sajūtu taku ar smiltīm, oļiem un čiekuriem, varēja „izlasīt” savu stāstu. Mākslinieki Erlands Rubīns, Mārtiņš Kalseris, Ieva Stūre, Kristīne Bicāne, Gundega Strautmale, Rasa Jansone, Zigmunds Katkovskis savās tematisko izstāžu istabās stāstīja par izciliem psihiatrijas pacientiem: Van Gogu un Elzu Ficdžeraldi, par prāta spēju radīt, par nevienam vairs nevajadzīgiem likteņiem senos fotoalbumos, par mākslinieku Pēteri Krastiņu, kuru līdz ar citiem psihiatrijas pacientiem 1943. gadā nogalināja nacisti, par mazizpētītajām cilvēka personīgā Visuma robežām, par sapņiem, neīstenotām iespējām un daudz ko citu. Bet Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra stāsts bija par atjaunotni, sākoties aktīvam ēku renovācijas un pārbūves posmam un pacientu izjūtām, kuras atainotas mākslas terapijas laikā pacientu radītajos darbos, kas rosināja aizdomāties par plūstošo robežu starp talantu un slimību, prātu un neprātu, reālo un fantāziju pasauli, par „normālību ” un „citādību”.

Tie vairāk nekā 1000 stādu, kuri piepildīja lavandu, efeju, paparžu, pļavas puķu un Himalaju bērzu istabas, pēc izstādes atradīs vietu Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra topošajā terapijas dārzā.

[/column] [column col=”1/2″ last=”true”]

Unikālās mākslas telpas afiša

Četru dienu laikā krāšņajā mākslas telpā pabija ap 2000 apmeklētāju un ekskursijā pa RPNC teritoriju piedalījās ap 250 interesentu. Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centrs par mākslas projekta „Sarkandaugava. Dārzs” atbalstīšanu ir saņēmis daudz pozitīvu atsauksmju plašsaziņas līdzekļos, sociālajos tīklos, tie izteikti mutiski un ierakstīti atsauksmju grāmatā.

Dažas no atsauksmēm. – „Pozitīvi iedvesmojoša izstāde.” „Paldies par izstādi un atgādinājumu par mūsu trauslo pasauli.” „Sirsnīgs paldies par patiesības atklāsmi!” „Paldies visai komandai par Sarkandaugava. Dārzs. Joprojām nelaiž vaļā! Esmu apmeklējusi samērā daudz izstāžu dažādās valstīs un teikšu, kā ir – šī bija pilnīgi satriecoša! Gan tāpēc, ka satrieca manu iekšējo pasauli ar šo realitāti, par ko ikdienā nedomājam, bet kuras robežlīnija brīžam ir tik šaura (lai gan pašu komforta labad mums gribētos, ka tā realitāte arī paliktu paslēpta aiz žoga), gan tāpēc, ka tā tiešām bija satriecoši skaista – perfekti nostrādāta. Izcili savienojot tik dažādus izteiksmes veidus un stāstus, izdevies panākt tādu vizuālu baudījumu ar tādu paliekošu emocionālu iedarbību… Kārtīgs blieziens pa smadzenēm!”

[/column]

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]