“Iekšējā aptieka slimnīcā ir kā sirsniņa – to neviens neredz, daudzi pacienti nemaz neiedomājas, ka tāda pastāv, bet bez tās viss lielais organisms apstātos,” par Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra (RPNC) iekšējās aptiekas darbu sarunājamies ar Aptiekas vadītāju Ritu Bobrovu.
Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra aptieka ir slēgta tipa aptieka un tādas aptiekas ir visās slimnīcās. Slēgta tipa nozīmē, ka šeit pacienti un viņu tuvinieki nevar iegādāties medikamentus un medicīniskās preces, bet tās tiek nodrošinātas un izsniegtas tikai un vienīgi stacionāra nodaļu vajadzībām.
Aptieka RPNC nodrošina zāļu un medicīnas preču iegādi, uzglabāšanu, uzskaiti un izsniegšanu stacionāra struktūrvienībām, līdz ar to iekšējā slimnīcas aptieka ir ļoti nozīmīga struktūrvienība slimnīcas darbības nodrošināšanai. Aptiekas darbinieki seko līdzi medikamentu krājumiem un individuālās aizsardzības līdzekļiem, vai tie ir pietiekamā daudzumā – aptiekas krājumi tiek veidoti tā, lai uz vietas esošie medikamenti pietiktu vismaz trim mēnešiem.
Aptieka no ārpuses nemaz nav pamanāma, bet no iekšpuses nedaudz atgādina noliktavu, jo tajā medikamenti un medicīnas preces tiek uzglabāti simtos un pat tūkstošos iepakojumu. Lielākā daļa medikamentu ir specifiskie, tieši RPNC stacionāram domātie specifiskie medikamenti, bet mazākos apjomos ir arī standarta slimnīcās lietojamie medikamenti, kā, piemēram, pretdrudža un pretsāpju līdzekļi, antibiotikas, šķīdumi sistēmām un citi. Gadās, ka kādai no nodaļām ir vajadzīgas arī īpašas zāles, kādas aptiekā uz vietas nav. Tad tiek rakstīts speciāls pieprasījums un dienas-divu laikā šīs zāles tiek sagādātas.
Medikamenti tiek iegādāti, veicot iepirkuma konkursus un slēdzot līgumus par piegādi, kā arī tiek izmantota elektronisko iepirkumu sistēmu (EIS). Īsts izaicinājums nodrošināt individuālos aizsardzības līdzekļus bija Covid-19 epidēmijas pirmajā gadā, kad lielais pieprasījums parādījās strauji, tos vajadzēja visām medicīnas iestādēm un piegādes aizkavējās. Šobrīd nedaudz līdzīga situācija ir ar antibiotikām, kas RPNC skar mazāk, jo esam šaura profila slimnīca un mums tomēr ir specifiskāki medikamenti.
Aptiekā zāles tiek ne tikai pieņemtas, uzglabātas un izsniegtas, bet arī verificētas. Verifikācija ir zāļu drošuma pārbaude, kuras mērķis ir novērst viltotu zāļu izplatīšanas iespējas – uz katra recepšu zāļu iepakojuma ražotājs ir izvietojis unikālu kodu, kas ir ievadīts Eiropas zāļu datu bāzē. Katram zāļu iepakojumam šis kods tiek noskenēts, lai pārbaudītu, vai zāles ir autentiskas. Mēnesī aptiekā veic aptuveni 10 000 šādu skenējumu.
Šobrīd aptiekā strādā četri darbinieki – trīs farmaceites un viena medikamentu uzskaites datoroperatore. Vadītāja uzsver, ka ir ļoti apmierināta ar savu kolektīvu. “Viena otru saprotam, viena otrai palīdzam. Un ja ir labs kolektīvs, tad arī darbi veiksies, “ saka Rita Bobrova.
Iekšējās aptiekas mazais dārgums, kuru ir izveidojusi aptiekas vadītāja, bet par kuru nezin pat daudzi Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra darbinieki, ir aptiekas vadītājas veidotais mazais “vēstures stūrītis”- zāļu skapis ar farmācijas relikvijām. Te var apskatīt gan vecos stikla traukus, piederumus un instrumentus, ar kādiem agrāk tika gatavotas zāles, gan farmācijas grāmatas, brošūras un fotogrāfijas.