10.10.2019. Psihiskās veselības diena tradicionāli tiek atzīmēta ar dažādiem pasākumiem, lai pievērstu uzmanību psihiskās veselības problēmām. Šogad uzmanības fokusā pašnāvības riski, to mazināšana un iespējamie risinājumi novēršanai. Suicidālas uzvedības dēļ daļa pacientu nonāk Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra stacionārā (RPNC).
Speciālistiem un plašākam interesentu lokam 18.oktobrī paredzēta konference “Suicīdu riska mazināšana – būtiska problēma un iespējamie risinājumi Latvijā”, kuru rīko Rīgas Stradiņa universitātes Psihiatrijas un narkoloģijas katedra, kura atrodas RPNC telpās Tvaika ielā 2, un Latvijas Psihiatru asociācija. Tās priekšsēdētājs un RPNC ambulatorā centra “Pārdaugava” vadītājs, dr. Elmārs Tērauds sarunā pasvītroja, ka 2 – 2,5 reizes vairāk cilvēku darbspējīgā vecumā Latvijā pāragrā nāvē aiziet nevis satiksmes negadījumos, bet gan veicot pašnāvību. Tai pašā laikā, lai izglītotu satiksmes dalībniekus, valsts iegulda reklāmas kampaņās milzu līdzekļus, bet, lai atturētu no pašnāvības – salīdzinoši maz. Pašnāvību ziņā Latvija šobrīd ir 2. vietā Eiropā aiz Lietuvas.
“Cilvēks nonāk līdz suicidālām tieksmēm, jo nav uzdrošinājies laikus vērsties pēc palīdzības. Tā ir mūsu nacionālā temperamenta īpatnība – nerādīt uz āru, ka ir slikti”, saka Elmārs Tērauds. “Bieži arī vispārējās prakses ārsti, ģimenes ārsti paši ir stigmatizēti pret psihiatriju un nespēj laicīgi pieņemt lēmumu, kurp virzīt pacientu ārstēties. Svarīgs aspekts arī psihiatrijas speciālista darba novērtējums. Prasības no sabiedrības puses ir saņemt tik kavalitatīvu pakalpojumu kā Skandināvijas valstīs, bet par to naudu, kādu šai medicīnas jomai atvēl Baltijā.”
Situācija ir nedaudz uzlabojusies. Līdz Ilzei Viņķelei nav bijis veselības ministra, kurš konsekventi būtu pasludinājis psihisko veselību par sava darba vienu no prioritātēm. Tas vieš lielākas cerības vistuvākajā nākotnē. Jau tagad vairāk līdzekļu tiek atvēlēts pacientu rehabilitācijai, arī ārstējoties stacionāri. Vēl ne tik sen mākslas, mūzikas, ergoterapijas pakalpojumus bija iespējams sniegt pēc atlikuma principa, tagad tās ir reālas speciālistu darba slodzes, kas ar laiku rezultēsies mazākās zāļu devās un ātrākā pacienta atlabšanā.